Spacerkiem po mieście / 9 /
Kapliczka św. Antoniego Padewskiego / ul. J. Sobieskiego 34 /

Kapliczka św. Antoniego Padewskiego – druga z kapliczek na ulicy J. Sobieskiego / obok budynku nr 34 / stoi fasadą do ulicy.
Nie posiada wewnątrz oryginalnego wyposażenia / obecnie jest tam kopia obrazu św. Antoniego /.
 Brak pewnej informacji o dacie powstania i fundatorze kapliczki / w dokumentach wymieniany jest jedynie patron tego obiektu /.

Św. Antoni Padewski / Antoni z Padwy /– to Fernando Martins de Bulhoes / ur. w 1195 roku w Lizbonie, a zm. w 1231r.  w Arcelli k. Padwy / -  portugalski teolog, franciszkanin, święty.
Mając 20 lat wstępuje do Kanoników Regularnych św. Augustyna.
W 1220 roku opuszcza zakon i wstępuje do zakonu franciszkanów z nadzieją na wyjazd na misje do Maroka celem nawracania muzułmanów. Przyjmuje imię zakonne Antoni.
Wkrótce wyrusza do Maroka, aby tam nauczać. Jednak choroba nie pozwala mu kontynuować podróży. Podejmuje pracę w przytułku dla ubogich w pobliżu Forli we Włoszech.
Po kilku latach osiada w klasztorze w Padwie i tam umiera mając 36 lat.
    Przedstawiany jest z małym Jezusem na ręku / tradycja mówi, że pewnej nocy nawiedziło go dzieciątko Jezus/., najczęściej jako trzymający w jednej dłoni chleb, a na drugiej ręce dzieciątko Jezus

Liturgiczne wspomnienie świętego przypada na dzień 13 czerwca

Dlaczego kapliczka tego świętego tutaj?
- niedaleko na tej ulicy / obecnie ul. J. Sobieskiego 21 / znajdował się  szpital i przytułek dla chorych, ubogich i trędowatych /jest patronem   tych ludzi /
- była to jedna z głównych dróg wiodących do miasta / przechodzili  obok tej kapliczki /
Ponadto jest patronem podróżnych, położnic, ubogich, zagubionych rzeczy i ludzi.

opr. J.T