Spacerkiem po mieście / 5 /
Kolumna N. M. Panny – postać św. Huberta

Od strony zamku / strona zachodnia / na kolumnie maryjnej usytuowana jest postać św. Huberta, przedstawiona w wytwornym stroju z epoki.
W dłoni trzyma oszczep, obok leży jeleń.
             Święty Hubert / Hubertus / urodził się w 655 roku w Gaskonii, był potomkiem królewskiego rodu Merowingów / stąd przedstawiony jest w bogatym i pięknym stroju /.
Zamiłowanie do polowań odziedziczył po swoim ojcu, z którym często polował. Młody Hubert najwięcej czasu spędzał w lasach na łowach, łowiectwo stało się jego pasją.
Tak było do 695 roku, kiedy polując w Wielki Piątek spotkać miał jelenia z promieniującym krzyżem w wieńcu. Przejęty objawieniem  /miał usłyszeć głos nakazujący przerwać ten styl życia / udał się biskupa Lamberta i za jego namową rozpoczął studia teologiczne.
Następnie prowadził misjonarską działalność w Ardenach. Po śmierci biskupa Lamberta / ok.700 / otrzymał sakrę biskupią z rak papieża Sergiusza.

Zmarł 30 maja 727 w swojej rezydencji w Teruneren.
             W 1444 został ustanowiony order Świętego Huberta za zasługi dla kultury łowieckiej. W XI wieku wchłonął w siebie legendę o św. Eustachym drugim patronie myśliwych.
             W zamku istniała sala łowiecka / hrabia był zapalonym myśliwym / z bogatym zbiorem poroży i trofeów myśliwskich widocznych na starych pocztówkach wnętrz zamku.

Tradycyjne uroczystości – Hubertus – odbywają się 3 listopada, na pamiątkę daty otwarcia grobu świętego w 744r i przeniesieniu ciała do głównego ołtarza w kościele św. Piotra w Legie.
Uroczystości rozpoczynała msza św. o świcie, po której odbywało się polowanie, zakończone biesiadą i zabawą.
Jest patronem myśliwych, leśników, strzelców, kuśnierzy, jeźdźców
             Pod figurą świętego odbywają się coroczne uroczystości myśliwskie Międzynarodowego Stowarzyszenia Myśliwych Pogranicza.