Spacerkiem po mieście / 4 /
Kolumna N.M.P – postać św. Wacława I

Od strony południowej / na kolumnie napis „ PRO” / umieszczono postać Świętego Wacława I  w koronie i stroju rycerskim, z tarczą i sztandarem.

Św. Wacław urodził się ok. 907 roku ( zmarł w 929r lub jak podają inne źródła w 935r )
Był synem Bratysława I i pogańskiej księżniczki Drahomiry. Gdy ma 13 lat umiera mu ojciec.
Jego wychowaniem zajmuje się jego babcia Ludmiła / późniejsza święta /, a młodszym z synów, Bolesławem zaopiekuje się matka.

Obejmuje rządy ok. 925r, wygania z kraju Drahomirę i Bolesława, tym samym rozpocznie mocniej chrystianizację Czech.

Opozycja na czele, której stoi młodszy brat, pragnie usunąć go od władzy.

Młodszy brat Bolesław urządza w Starym Bolesławcu ucztę, na która zaprasza Wacława. Dochodzi do kłótni między nimi,
w wyniku, której św. Wacław zostaje zabity 28 września 929r ( lub jak podają inne źródła w 935r )

Święty Wacław będący mocno pod wpływem swojej babci św. Ludmiły, bardzo często przedstawiany jest jako pobożny młodzieniec, oddający się dziełom miłosierdzia.

Obok w kościele parafialnym, przedstawiony jest na fresku jako młodzieniec przygotowujący komunikanty do mszy św.

W 1436 roku Święty Wacław I został przez biskupa krakowskiego ustanowiony jednym z czterech głównych świętych Królestwa Polskiego.
Jest popularnym i głównym świętym Czeskim
Na tarczy i sztandarze widzimy orła „ świętowacławskiego – czarną orlicę”
Była ona pierwszym oficjalnym godłem czeskim, używanym aż do XIII wieku, kiedy wypierać ją będzie lew z podwójnym ogonem, symbol dynastii Przemyslidów.
W kościele Św. Wacława w pobliskich Pisarach, święty trzyma biało – czerwony sztandar, a na tarczy ma czarną orlicę.

Święty Wacław spogląda twarzą na południe, w stronę Czech.

Powstał zwyczaj na pobliskim zamku, że każdy potomek męski nosić będzie jako pierwsze imię Wacław.